• English
  • Türkçe

Boş

Toplam: 0,00 TL

Helal Kozmetik Nedir?

   Helal, Dinimizce yapılması, kullanılması ve yenilip içilmesi serbest bırakılanlar anlamına gelmektedir. İslami kurallar çerçevesinde yaşayan her Müslüman’ın özellikle dikkat etmesi gereken, ısrarla uzak durmayı isteyeceği kimi durumlar mevcuttur. Bize emanet edilen bedene gereken özeni göstermek; bu özeni gösterirken de helal sınırları içinde kalmak ve bunun yanında da beklenmeyen sağlık sorunlarına davetiye çıkarmamak; gerçekleri adına dikkatli ve tedbirli olmak gerekmektedir.

   Tüketilen gıdalarla ilgili yeterli bilgiye sahip olunsa da vücuda nüfuz eden kimi ‘yasaklı’ maddelerden çoğu zaman kendimizi koruyamıyoruz. Helal kozmetik ürünleri İslami yaşam tarzına aykırı maddeler içermemeli ve bu maddelerin üretim süreci de İslami kurallara uygun olmalıdır. Bir kozmetik ürün ancak bu hassas kurallar bütünü gözetilerek ve korunarak üretildiğinde helaldir.

   Helal Kozmetik ürünleri, Uluslar arası akreditasyonu olan, dünya genelinde güvenilirliği kabul edilmiş, Helal sertifikalandırma yetkisine sahip bir kuruluş tarafından, denetlenmeli ve sertifikalandırılmalıdır. Helal standartlarının düzenli olarak sağlandığı ve sürdürüldüğüde sürekli olarak izlenmelidir.

   Ürünlerin, GMP (İyi İmalat Uygulamaları) şartları altında, Müslüman uzman kadro gözetiminde, hijyenik ortamda ve hiçbir sakıncalı maddeyle teması olmadan, üretiliyor olması gerekmektedir. Ürünler, hazırlanırken ya da üretim sürecinin herhangi bir aşamasında, hammaddenin temininde veya bileşenlerinin oluşumunda kesinlikle hiçbir hayvan ve hayvanlardan elde edilen katkı maddesi (domuzdan elde edilen bazı katkı maddeleri vb.) kullanılmamalı, böcek ve böceklerden temin edilen katkılarda (renklendirici gibi) bulundurulmamalıdır. Ayrıca cenin ve ceninden elde edilen kimi katkıları da katiyetle içermemelidir. Ve de üretiminin hiçbir aşamasında dinimizce yasak kabul edilen alkol türevlerininde kullanılmaması gerekmektedir.

   Bize emanet edilen bedene gereken özeni gösterebilmemiz için, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine ihtiyaç duymaktayız. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin helal ve temiz olanlarını kullanmak konusunda hassasiyet duyan insanlarımıza; “Mihri markası sizin için özenle üretildi. Kullanırken içiniz rahat olsun.” diyerek, gururla sunuyoruz.